3. در تربیت فرزند خود ثابت قدم باشید

هنگامی که درگیری با یک دوست اتفاق افتاد، از او بخواهید احساس دوست خود را تصور کند و روشهای مدیریت احساسات خود را نشان دهد و برای رسیدن به یک راه حل مثبت کار کند. عیب های کودک را در مواقع مختلف و در فاصله ی زمانی و در ضمن بیان نقاط مثبتش ، به او متذکر شویم تا احساس بی شخصیتی ننماید و تصور نکند ما او را دوست نداریم. مددکاران اجتماعی باید پس از مصاحبه با مددجو، مراتب را در اسرع وقت به اولیا و سرپرستان قانونی او اطلاع دهند. باید حتماْ تنبیه محرومیتی خود را عملی کنیم . در مقابل اگر بچه کار اشتباه و عمدی را انجام داد و او را تنبیه محرومیتی کردیم. البته وظایف باید در حد توان کودک بوده و خطری برایش نداشته باشد. هفت سال دوم زمان تربیت و آموزش فرزند است که باید خیلی روی او سرمایهگذاری زیادی کنی. فهم تفاوت میان واقعیت و دروغ مشکل است و شکل گیری این فهم در کودک ، به زمان نیاز دارد .

او حق دارد از دوستش بخاطر آنکه اسباب بازی اش را از دست او گرفته است عصبانی باشد اما نباید این عصبانیت را با گاز گرفتن به او نشان دهد. چرا که این امر اثرات بسیار مطلوبی در تربیت فرزندان دارد. این کار سبب تقویت رفتارهای مثبت در فرزند خواهد شد. در این میان به زمان هایی که رفتارهای غلط فرزندتان در حقیقت الگویی دارد، خوب توجه کنید و مراقب باشید. این کار باعث می شود که فرزند روی حرف والدینش حساب باز کند و برای تقویت رفتارهای خود و جلب رضایت پدر و مادرش ، تمام تلاش خود را به کار گیرد. سن ۵ تا ۶ سالگی سنی است که هورمون های جنسی خیلی کم ترشح می شوند. کودکان و نوجوانان، کم کم باید از بازی به دنیای، واقعیتها سوق داده شوند. گفتن اینکه اگر رفتار خوبی داشته باشد میتواند بعداً شیرینی بخورد او را آرام میکند و احتمال اینکه روی خواستهاش پافشاری کند را کم میکند. برای پرورش افکار کودکان و نوجوانان محروم از آزادی، مدیر کانون میتواند از اشخاص صلاحیتدار از قبیل اساتید دانشگاهها، اعضای انجمنهای خیریه، کارفرمایان، قضات و کلاً دادگستری و روحانیون و غیره جهت سخنرانی در زندان دعوت کند. شاید خواندن این کتاب برای بچهها بامزه و جالب باشد؛ اما برای والدین میتواند جنبۀ آموزشی داشته باشد.

مثلا نماز خواندن در دختران. طفل هفت سال بازي كند، هفت سال خواندن و نوشتن بياموزد، هفت سال حلال و حرام (احکام الهي) را ياد بگيرد. ۱۳۶. ↑ جمعی از نویسندگان، موسوعة احکام الاطفال و ادلتها، ج۳، ص۳۱۸-۳۲۲. گاهی اوقات نیز ممکن است روانشناسی در تلویزیون مطلبی بگوید و یا در اینترنت مطلبی را از یک روانشناس بخوانید، اما چون زیربنای علمی آن را نمیدانید آن را به صورت صحیح و درست و اصولی اجرا نکنید. با خاك بازی می كنند چون غرور ندارند. تنفس آرام و شمرده، احساسات خروشان کودک را آرام می کند. لازمه حباب درست کردن، تمرکز بر تنفس است. دانشمندان اسلامی نیز از آغاز قرن اول اسلامی تا کنون، به مدد قرآن و حدیث رهنمودها و تألیفات ارزشمندی از خود بر جای گذاشتهاند که همه از آموزههای اسلامی الهام گرفتهاند. کودکان ممکن است بخواهند از محدودیتهایی که برای آنها در نظر گرفتهاید عبور کنند، اما برای اینکه در آینده به افراد مسئولیتپذیری تبدیل شوند، به این محدودیتها و مقررات نیاز دارند. این روزها خیلی از والدین فکر می کنند پدر و مادر خوب بودن به معنی به آب و آتش زدن برای آن است که آب در دل فرزندشان تکان نخورد و تا لب تر کرد، خواسته های او را برآورده کنند.

هنگام مواجهه با چنین مشکلاتی، مشاور برای تشخیص بهتر واقعیت امر سعی می کند روابط بین اعضای خانواده را موشکافی کند. برخورد های تربیتی والدین شامل میزان عشق و محبت و محدودیت هایی برای فرزندانشان است به طوری که مجبت والدین به فرزندان موجب ایجاد احساس آرامش کودکان و برقراری ارتباط بهتر کودک با والد می شود،هم چنین والدین با محدودیت هایی که برای فرزندان خود قایل می شوند می توانند عکس العمل غیر متعادل وتندی در مقابل رفتار کودک خود نشان ندهند و در مقابل او سلطه جویانه ظاهر شوند . ایا می دانید چرا کودکان چروک در صورتشان نیست ؟ ». در این آیه، خداوند مؤمنینی را که گفتارشان مطابق عمل آنها نیست توبیخ و سرزنش مینماید. آسیب آن این است که نقش فرد در آن حذف می شود. کودک به مادر خود قول می دهد که ابتدا تکالیف مدرسه ی خود را انجام دهد و بعد به تماشای تلویزیون بپردازد. شوخی ها ممکن است خیلی اطلاعات را به شکل غیر مستقیم به فرزندان بدهد. معمولاً کودکان تصوری اغراقآمیز از پدر دارند او را بزرگتر، قویتر و دارای نیرویی مضاعف میپندارند که اطلاعات کافی هر زمینه و توانایی حل همه مشکلات را دارند، او را کانون ارضای نیازهای مادی، روانی، اجتماعی، عاطفی و ارتباطی و عامل امنیت خانه و خانواده میدانند.

دیدگاهتان را بنویسید