وظایف و مسئولیت های پدر در تربیت فرزند

با کمی تأمل در این سؤال متوجه این موضوع میشویم، هنگامی که خداوند این طفل را در دامان مادر قرار داد، در همان ساعات اولیه بعد از تولد این فرزند را در آغوش مادر جای میدهند. همراه با نیکی، دعا کردن به همان اندازه کافی است که نمک در غذا کافی است. اعمال مقررات به کودکان کمک میکند، انتظاراتی که والدین از آنها دارند را بهتر دریابند و کنترل بر رفتار خود را تقویت کنند. کنترل والدین، راهنمایی لازم برای بیان احساسات و هیجانات را در اختیار فرزندان قرار می دهد.همچنین ساختار لازم که احساسات در چهارچوب آن بروز داده شوند را در اختیار می گذارد. در سایه این وقت گذاری قادر خواهید شد رفتار فرزندتان را دریابید، از ریشه و منشاء آن باخبر شوید، اگر رفتاری ناپسند دارد از آن سر درآورده و راه رفع واصلاح آن را پیدا كنید . ولی اگر پدر و مادر هنگام آمیزش، دل شوریده، مضطرب وآشفته و از نظر بدنی متلاطم باشند، نطفه مرد با آرامش در رحم همسرش قرار نمیگیرد و بچه در این وضعیت به دایی یا خاله یا به عمو یا عمهاش میرود. خانمی خدمت نبی مکرم اسلام(ص) رسید و گفت: یا رسول الله! رسول اکرم (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) میفرماید: بستر خواب پسربچّه با پسربچّه، و پسربچّه با دختربچّه، و دختربچّه با دختربچّه در صورتیکه در سن ده سالگی باشند، باید از هم جدا شود.

«ویلیام سیزر» میگوید: وقتی فرزندان به سالهای نوجوانی میرسند، باید باور کنیم که نمیتوان رفتار آنان را به طور کامل کنترل کرد. رایجترین اشتباهاتی که والدین در شیوه تربیتی خود مرتکب میشوند، درک نکردن نیاز فرزندان به استقلال بیشتر و کنترل بیش از حد آنهاست. اگر فرزندتان دشمن شما و آرمانهایتان بود و از شما خواست که به هر وسیلهای خواستههای او را برآورده کنید، باید از او فاصله بگیرید. قراردادن کودک در مهد کمک کننده است و در آخر والدین باید با به کارگیری روش های تربیتی سالم درجهت جلوگیری از اینگونه مشکلات در کودکان تک فرزند تلاش کنند. در نهایت این کتابها به شما کمک خواهند کرد تا پدر و مادر آرامتری باشید، صبرتان را زیاد کنید، راه و روش همدلی بیشتری را بیاموزید و فرزندان موفقی را تربیت کنید. در این روایت، توحید و خداشناسی است و از آن استفاده میشود پدر و مادر میتوانند فطرت خداشناسی کودک را از قوّه به فعلیت برسانند، اگر او را در سنین کودکی با روش صحیح تربیت نمودند، سعادتمند میگردد، در غیر این صورت در راه شقاوت گام برمیدارد. این نامه را مطالعه کنید و ببینید که آن حضرت با چه تعبیرات زیبایی فرزند خود را نصیحت میکنند.

در دعا کردن هم اگر بِرّ و نیکی و عمل صالح فراموش نشود و وظایفی که بر عهدۀ انسان است، مورد غفلت قرار نگیرد، دعای اندک هم کافی است و ما را به نتیجه میرساند. ما چه مقدار به این روش عمل کردهایم و با فرزندان خود صمیمانه گفتوگو نمودهایم؟ افزون بر این، در روایات توصیه شده، اگر کودکتان هم بازی ندارد و یا بازی با بعضی از کودکان تاثیر منفی میپذیرد، خود را به روش کودک در آورید و با او بازی کنید، از جمله امیرالمؤمنین (علیهالسّلام) میفرماید: «مَن کَانَ لَهُ وَلَدٌ صَبا». معمولا در خانواده ها 4 مدل روش فرزندپروری رایج است که هر روش رویکرد متفاوتی دارد. » زمانی که ذهن او را درگیر کردید مثلا برایش توضیح دهید که کودکی را میشناسید که روی تخت پریده و دست و پایش شکسته و صدمه دیده و شما نمیخواهید که او هم مانند آن کودک صدمه ببیند. اهل خود را به نماز امر کن و خود بر آن صبر کن. در تربیت فرزند شایسته است که ما نیز به فکر فرزند خود احترام بگذاریم و اگر میبینیم دربارۀ مطلبی به استدلال و برهان نیاز دارد، آن استدلال و برهان را برای او بیان کنیم.

برای درک بهتر این نوع تهدیدهای والدین و تاثیرات آن روی کودک میتوان به مقایسه این فرآیند با تهدید به طلاق پرداخت. بعضی از فرزندان دشمن والدین خود هستند. به بعضی از آیات اشاره میکنم. بعضی از پدرها و مادرها زود خسته و ناامید میشوند. در چند آیه از این سوره، شاهد موعظههای حکیمانۀ حضرت لقمان به فرزندش هستیم که در مجموع، ده سفارش تربیتی است. میدانید که طولانیترین نامۀ نهجالبلاغه، نامه به مالک اشتر است که هم جنبۀ سیاسی و حکومتی دارد و هم جنبۀ اخلاقی، ولی طولانیترین نامۀ تربیتی و اخلاقی نهجالبلاغه، نامهای است که امیر مؤمنان (ع) به امام مجتبی نوشتهاند. یکی از وظایف دادگاه در پرونده های طلاق چه طلاق توافقی چه طلاق به درخواست زوج (مرد) و چه به طلاق به درخواست زوجه (زن)، تعیین تکلیف نگهداری و ملاقات فرزندان است. یکی از این کتابها کشف المحجّه نام دارد. ایشان وصیتنامه بسیار مفصلی دارد که در منابع متعدد ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید