تربیت فرزند از منظر قرآن کریم

تنبیه بدنی کودکان به هیچ وجه تأیید نمیشود، حتی تنبیه غیر بدنی به عنوان آخرین راهکارهای تربیتی توصیه میگردد. بنابراین استفاده از تنبیههای بدنی به هیچ وجه توصیه نمیشود و به عنوان آخرین راههای پیش رو در تربیت کودکان مطرح میشود. اکثر اوقات خانواده از از روشهای سنتی برای ترتیبت فرزند استفاده میکنند. تنبیه به دو صورت مثبت و منفی از جانب والدین و مربیان برای از بین بردن رفتارهای ناپسند انجام میگردد. به نظر بنده پدر و مادر نباید تاریخ مصرف داشته باشند و از تکنولوژی و فرزندانشان عقب بمانند، آنها هم باید همگام با فرزندان و تکنولوژی پیش روند تا هم بهتر بتوانند فرزندان را درک کنند و هم کنترل آگاهانه تری داشته باشند، پدر و مادر باید وقت بگذارند و تعلیم و تربیت را هم بیاموزند و بر اساس اصول درست، کودکان و نوجوانان خود را اداره کنند، چون روشهای غیرعلمی دیگر در تربیت چندان کارآمد نیستند، مثلا کودکی که به تلفن همراه مادر وابسته شده است را هم می توان به روش سنتی محروم کرد، هم به روش علمی که قطعا روشهای علمی با محوریت قرآن و روایات بهتر و زودتر جواب می دهند.لذا والدین دغدغه مند درعصر تکنولوژی هم بی تفاوت نبوده وهم از هیچ تلاشی برای تربیت فرزندان فرو گذار نیستند، مثلا در قران آمده: (فَتَقَبَّلَها رَبُّها بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَ أَنْبَتَها نَباتاً حَسَناً وَ کَفَّلَها زَکَرِيَّا) مادر مريم فرزندش را براى خدا نذر كرد، خداوند در اين آيه مىفرمايد: هم جسم او را رشد داديم و هم سرپرستى مانند زكريّا براى او قرار داديم لذا می بینیم که مادر حضرت مریم(س) چون دغدغه تربیتی فرزند را دارد، تربیت او را به فردی توانمند می سپارد این همان تربیت آگاهانه و هوشمندانه و اصولی هست.

امیرمؤمنان علی علیه السلام درضمن حدیثی پیش از تولد فرزند، هدف نهایی از تربیت را به طور غیر مستقیم بیان نموده و به راستی آن حضرت در سفره تربیتی خویش بدین هدف تحقق بخشیده و فرزندان خود را با توجه به آن، تربیت نموده اند. میهمان خجالت کشید و به دست و پای حضرت افتاد و گفت: ای امیرمؤمنان! تنبیه کودک باعث ایجاد نوعی خشم و پرخاشگری نسبت به کسی که او را تنبیه کرده میشود. اگر پسرتان قانون شکنی کند چه بد دهنی باشد، چه دیر برگشتن به خانه یا دیگر سرپیچی ها از قانون گذاری های خانه، او را با عواقب کارش رو به رو کنید. اگر کودک اتاق خودش را مرتب نکرد، بنابراین هفته آینده باید علاوه بر اتاق خودش، اتاق نشیمن را نیز تمیز کند. بسیاری از مادرها برای آنکه این رفتار را کاهش دهند فرزندشان را از چیزی که دوست دارد محروم میکنند. این رفتار احساس عدم اطمینان به فرزندتان میدهد. زیاده روی در سرزنش منجر به به وجود آمدن احساس گناه شدید در فرزندتان میشود. هنگامی که فرزندتان رفتارهای مخرب زیادی از خود نشان میدهد به جای افزایش تنبیهها، مشاوره خانواده و کودک دریافت کنید. رفتارهای شما الگویی برای دلبندتان هستند، بنابراین آنچه را که دوست دارید در فرزند خود ببینید، در خودتان نیز عملی کنید.

استفاده مداوم از تنبیه در طولانی مدت، حتی اگر به درستی اعمال شود؛ آثار مفید آن را از بین میبرد. تنبیه اگر به درستی اعمال شود، مانع از رفتارهای نامناسب کودک میشود. تبیان نوشت: پس از طرح یک مقدمه، بحث خود را در سه محور نخست، تعریف واژگانی، وانگهی مغایرت مفهومی تربیت با تزکیه و در نهایت و فرجام، به تبیین اصل بحث، یعنی آموزهها و نسخههای سعادتبخش قرآن در باب تربیت کودک و نوجوان میپردازیم. این روزها پدران همیشه نقش دوم را در تربیت اطفال خانواده به عهده دارند ؛ اما چون پرورش فرزندان ، وظیفه ای دشوار ، پرتنش و بسیار خسته كننده است ، پدر و مادر می توانند پشتیبان هم بوده ، به یاری یكدیگر بشتابند . در واقع اگر مادر از لحاظ اخلاقی و صلاحیت شخصی و مالی مشکلی برای نگهداری از فرزندان نداشته باشد و اگر در این خصوص اختلافی ایجاد شود، حضانت فرزندان را به مادر میدهد. بهتر است والدین با عقاید و نظریههای جدید تربیت فرزندان آشنا شوند تا بتوانند فرزندان خود را به صورت معقول و منطقی تربیت کنند. اگر با افرادی که دائم در حال جنب و جوش و تلاش هستند تا به موفقیت های بزرگ برسند، همراه باشد او نیز همانند آنها خواهد شد و یا اگر در کنار افرادی باشد که افکار کوچکی دارند و برای رسیدن به خواسته هایشان قدمی از قدم بر نمیدارند، قطعاً همان ویژگی ها را فرزند شما کسب خواهد کرد.

اگر تشویق با انجام عملی صورت پذیرفته، باید آنچه وعده داده شده، عملی گردد، زیرا خلف وعده موجب سلب اعتماد کودک از مربّی خواهد شد. زمانی که کودک برای یادگیری تلاش میکند، ممکن است دست به کارهایی بزند که نتایج بدی داشته باشد و در این لحظات بهتر است که صبور باشید و اشتباهات را به آرامی به کودکان متذکر باشید. با توجه به آثار مخربی که توضیح داده شد حتماً قبل از اعمال تنبیه شرایط آن را در نظر بگیرید. شما در عین حال که به فکر تربیت او هستید باید به او اطمینان بدهید که در همه شرایط رابطه بین شما و او حفظ خواهد شد. قهر کردن میتواند به رابطه شما و کودکتان آسیب بزند. این کار را زود آغاز کنید، برای مثال زمانی که داستان قبل از خواب را برایش میخوانید از کودکتان بپرسید که کدام شخصیت مهربان است یا بدجنس؟ شالوده جامعه سالم را تعلیم و تربیت درست شکل میدهد. نوجوانان نیز فکر میکنند که چون خانوادههایشان این تربیتها را در پیش گرفتهاند، پس حتماً انجام دادن آن درست است.

دیدگاهتان را بنویسید